Zabezpiecz swoją przyszłość

Moi Drodzy,

W poprzednich dniach było o „polisach na życie”, a dziś o „polisach na życie i dożycie”.

Sens i rola polisy

Polisy na życie”: rolą i zaletą jest ochrona najbliższych w przypadku śmierci ubezpieczonego w możliwie najprostszej formie. Oczywiście możliwe jest rozszerzenie ochrony o inne wybrane ryzyka np. poważne zachorowania, następstwa NW, ryczałt za pobyt w szpitalu, urodzenie dziecka czy śmierć rodziców. Na dziś obserwuje się tendencję dużego zainteresowania tą podstawową ochroną, gdyż spełnienia ona oczekiwania klienta w kwestii finansowego zabezpieczenia rodziny.

Polisa na życie i dożycie”: rolą i zaletą tego rodzaju polisy jest – poza ochroną najbliższych i siebie, zgromadzenie określonego i zagwarantowanego w dniu przystąpienia do umowy kapitału końcowego.

Produkt występuje zarówno w formie ochrony ubezpieczonego oraz z opcjami m.in. niezdolności do pracy czy też „przejęcie opłacania składki na wypadek śmierci ubezpieczonego”. Polisę tę często wykupują jako polisę posagową do dzieci rodzice lub dziadkowie.

Bezpieczna polisa

Konstrukcja polisy „na życie i dożycie”  jako polisa ochronno – kapitałowego polega w dużym uproszczeniu na tym, że Ubezpieczyciel w ramach jednaj składki daje ochronę ubezpieczeniową i buduje kapitał. Nieocenioną zaletą tej formy jest fakt gwarantowanego kapitału końcowego.

Dlaczego gwarancje są tak ważne? W latach 90-tych i około 2007 – 2012 „królowały” polisy inwestycyjne. Polisy te były obarczone określonym ryzykiem inwestycyjnym z uwagi na zachowania rynku. Doradcy stosunkowo mało wiedzieli

o rynkach kapitałowych i o zasadach bezpiecznego inwestowania. Klienci oczekiwali wysokiej stopy zwrotu czyli zysku. Niestety wiele z tych osób nie uznawało faktu, że za oczekiwanym dużym zyskiem idzie dużo ryzyko.

Rok 2008 i to co nastąpiło później pokazał, że rynek inwestycyjny to zespół naczyń połączonych. Wpływ na wycenę jednostek miało tak wiele czynników, że Sprzedawcy ani Klienci nie byli w stanie opanować wiedzy fachowej w stopniu gwarantującym bezpieczne inwestowanie. Wiele osób zraziło się do tego rodzaju formy budowania kapitału. Trudno z resztą Im się dziwić.

Gwarancja kapitału to Twoje bezpieczeństwo

Zdecydowanie bezpieczniejszą formą gromadzenia kapitału są umowy gwarantowane czyli polisy z gwarantowanym kapitałem końcowym. Polisa jest polisą – z jednej strony „na życie”, z drugiej zaś gwarantuje w dniu przystąpienia do umowy określony i co najważniejsze gwarantowany kapitał w każdym momencie. Poza typową polisą Klient otrzymuje również załącznik z kalkulacją obrazującą wykaz świadczenia gwarantowanego w poszczególnych okresach trwania polisy. Fakt ten umożliwia Klientowi pełna wiedzę co do wysokości gwarantowanych kwot zgromadzonych na rachunku. Sam produkt jest tak skonstruowany, że jako parametr wzrostu występuje pojęcie technicznej stopy zwrotu. Na dzień dzisiejszy stopa techniczna dla dziś przystępujących wynosi np. 1,6%.

Stopa techniczna to w uproszczeniu gwarantowana stopa zwrotu z inwestowanej części składki. Pamiętajmy też, że część składki pochłania ochrona ubezpieczeniowa

i koszt obsługi.

Im wcześniej tym taniej

Pamiętajmy, że przystąpienie w młodszym wieku tym większa część składki jest inwestowana. Ten fakt przekłada się na efekt końcowy.

Przykład 1: Nie dawno jeden z klientów (38-latek) przedstawił na spotkaniu następującą wątpliwość. Jeśli to ma być gwarantowane 1,6%, to będę odkładał po 500 zł. co miesiąc z banku. Tam też mi urośnie. Zadałem mu wtedy pytanie: a jeśli zejdziesz z tego świata za pół roku, to ile zwróci Ci bank. Odrzekł bez wahania: pewnie 3 tysięcy. Wtedy wskazałem mu na wyliczenie i wyjaśniłem. Jeśli przystępujesz do programu na około 25 lat, ze składką po 500 zł. to na koniec okresu otrzymasz co najmniej 166 tys zł. a przez cały czas trwania programu będziesz miał ochronę ubezpieczeniową. Gdybyś po pół roku umarł byś lub zginął w wypadku albo dostał zawału, to osoba którą wskażesz w polisie otrzyma 150 tysięcy złotych. Ta wielkość do od samego początku to Twoja suma ubezpieczenia. Czy widzisz różnicę?? Odpowiedział: teraz rozumie i uśmiechnął się.

Przykład 2: Inny mój znajomy powiedział że kupi mieszkanie za 300 tys i wynajmie je. Zapytałem czy ma już te 300 tys. złotych? Odpowiedział, że weźmie kredyt. No cóż, kredyt trzeba spłacić. A co jeśli życie czymś go zaskoczy?

Przykład 3: Odkładając z programu „500+” np. 200 zł. na przyszłość dziecka, to za 10 czy 15 lat zgromadzisz kapitał na poziomie 45 tys zł. Wysokość zgromadzonego kapitału uzyskasz w dniu zawarcie umowy. Tę kwotę Twoje Dziecko będzie mogło wykorzystać na studia, wkład własny na mieszkanie, itp.

Wnioski końcowe

Szanowni Państwo, można mieć wątpliwości do wielu rzeczy. Jednak należy też uznać kilka bezspornych faktów. Po pierwsze: każdy kto się urodził kiedyś umrze. Ta teoria sprawdza się niestety w 100%. Po drugie: nie można liczyć na system ZUS. To szczególnie ważne dla tych którzy planują żyć długo. Przepraszam z góry za te dwa ostatnie zdania, ale tak właśnie wygląda rzeczywistość.

Spotkajmy się i porozmawiajmy o możliwości zabezpieczenia finansowego nas i naszych najbliższych. Dajcie sobie szansę, a później będzie czas na decyzję.

 

Marek Kostarz tel. 501 032 622 lub email: biuro@amigo.tychy.pl

Komentowanie wyłączone.

Facebook